Parcela se nachází v londýnské čtvrti Peckham na křížení urbanizační osy Queen’s Road a železničního viaduktu s zastávkou Queen’s Road Peckham. Místo je velmi rušné, přesto na něm má vzniknout dům pro cca 10 až 15 lidí, kteří zde budou nejenom trvale žít, ale i pracovat.Způsob využití nebyl předem definován, byl předmětem tvůrčího výzkumu, jehož cílem mělo být nalezení adekvátní odpovědi na určená témata, kterými byly: prostor (room), sdílení (share), emocionální životnost (emotional durability) a společenství (community)Zásadní součástí projektu nebyla jen dokumentace samotného řešení, nýbrž i záznam pracovní metodologie, jež k tomuto výslednému řešení vedla.
Dům je vnitřně strukturován venkovními pobytovými a přístupovými prostorami, kolem nichž je hmota domu zorganizována. Jádrem či srdcem domu je terasa v prvním, tj. středním patře. Ta slouží všem obyvatelům domu jako takzvaný integrátor – společný sdílený prostor pro setkávání, diskuze, oslavy apod., ale i pro práci na projektech a/nebo i jednání s klienty. Veškeré venkovní prostory uvnitř domu jsou obloženy sjednocujícím materiálem – žlutými OSB deskami.Dům trvale obývá rodina textilního designéra, který se zabývá výrobou módních doplňků z použitého, secondhandového materiálu. Produkty jako kabelky apod. vyrábí i na zakázku, zejm. z materiálu od místních obyvatel. Tím se stáva součástí místní obce, neboli komunity. Takový druh produkce je zároveň ekologický a podporuje hlubší vztah ke spotřebnímu zboží.V přízemí a části 1. patra je dílna s prodejnou, v části téhož patra a o podlaží výše je mezonetový byt rodiny designéra/ky, a v 2. patře dva byty pro některé ze zaměstnanců.Konstrukce domu sestává z příčných železobetonových stěn, které jsou v rozsáhlé míře penetrovány tak, že vzniká nepravidelná, složitě strukturovaná enfiláda s množstvím překvapivých průhledů, jež podporují vzájemné interakce mezi uživateli domu.

 

Autor: Roman Strnad.

 

Cena Bohuslava Fuchse.


 

  TheBüro

  / architekti Brno

  Ing.arch. Tomáš Růžička, architekt
  Ing.arch. Roman Strnad, architekt
  Ing. et. Ing.arch. Jan Vrbka, architekt
  Doc.Ing.Miloslav Meixner, CSc., technický expert

  Úvoz 74, 602 00 Brno, Česká republika

  info@the-buro.cz
  www.The-Buro.cz

  +420 723 996 800

  Klíčová slova

  Architekti Brno, Architektonická kancelář v Brně, architektura Jižní Morava, Architekt v Brně, Rodinné domy v Brně, architektura rodinného domu, Brno, Jižní Morava, návrh architekta, architektonický návrh rodinného domu, rodinný dům návrh, rodinný dům architekt, Architekt pro rodinný dům v Brně...

  Webdesign a realizace IDENTA - idea & identita
 

The Büro – Architekti Brno

Architekti Brno

Nahrávám obrázky...