V roce 2011 hledalo město Vevey ve švýcarském kantonu Vaud vhodný typ zástavby pro jednu  nejexponovanějších parcel. Povinná část stavebního programu zahrnovala školku, garáže a komerční plochy. Tuto sestavu jsme doplnili o administrativu a bydlení s krásným výhledem na Ženevské jezero.

Kontext výjimečného, dynamického místa (brána do města Vevey) určil vnější objem domu. Navrhujeme polygonální budovu s jednopodlažní podnoží. Zatímco hlavní hmota stavby se tlačí k ulici General Gusiena, podnož se střešní zahradou školky je orientována k jižnímu cípu pozemku, do oblasti s menším provozem. Hmota domu tak vytváří této klidnější oblasti akustickou clonu. Proporce domu jsou navrženy s ohledem na platné regulativy místa.

Výraz domu je založen na kontrastu vnější fasády a technického vnitřku. Zatímco dvojitá fasáda vytváří vertikální elegantní dekorativní vzor, po vstupu do útrob domu návštěvníka překvapí užití pohledových betonů a přiznaných konstrukcí. (Mimo jiné jde o důsledek snahy zachovat výšku objektu danou regulačním plánem.) Odpadají tak obvyklé podhledy, na stropě jsou přiznána vedení osvětlovací techniky nebo elektrických rozvodů.
Hlavní téma interiéru – skleněné jádro, zaplněné transparentními objekty schodiště a obou výtahů – vede pozorovatele výše do budovy. Průchod tímto technickým organismem, svrchu prosvětleným masivním zasklením, může být zajímavým jak pro občasné návštěvníky, tak pro její stálé obyvatele.

 

Tým: Tomáš Růžička, Roman Strnad, Jan Vrbka, Hana Šrajerová. Koncept a projekt v PDF zde.

 

 

 

 

 

 

  TheBüro

  / architekti Brno

  Ing.arch. Tomáš Růžička, architekt
  Ing.arch. Roman Strnad, architekt
  Ing. et. Ing.arch. Jan Vrbka, architekt
  Doc.Ing.Miloslav Meixner, CSc., technický expert

  Úvoz 74, 602 00 Brno, Česká republika

  info@the-buro.cz
  www.The-Buro.cz

  +420 723 996 800

  Klíčová slova

  Architekti Brno, Architektonická kancelář v Brně, architektura Jižní Morava, Architekt v Brně, Rodinné domy v Brně, architektura rodinného domu, Brno, Jižní Morava, návrh architekta, architektonický návrh rodinného domu, rodinný dům návrh, rodinný dům architekt, Architekt pro rodinný dům v Brně...

  Webdesign a realizace IDENTA - idea & identita
 

The Büro – Architekti Brno

Architekti Brno

Nahrávám obrázky...