Ambicí vyhlašovatele této mezinárodní architektonické soutěže bylo vytvoření kulturního centra věnovaného astronomii, které zpřístupní vědecké poznatky široké veřejnosti prostřednictvím výstav a odborných programů. Soutěžní program obsahoval řadu prvků, které bylo nutno umístit v rámci stávající struktury někdejšího hospodářského dvora na okraji města Lausanne.
Situování námi navrhované novostavby navazuje na genia loci stávající struktury. Shluk staveb definující dvůr je novostavbou dotvořen k vyššímu celku, jenž svým veřejným posláním dynamizuje využití a situaci stávajících staveb, zejména bývalých kasáren, která jsou kompletně využita pro nový účel a tvoří s novostavbou planetária jeden provozní celek.
Architektura novostavby reaguje na stávající budovy lapidární koncepcí formálně svébytné, přesto stávajícím budovám nekonkurující věže s minimalistickým pojetím fasády, které dává tušit odlišnou a výraznou funkční náplň. Věž ponechává shluku budov jistou volnost, tvoří však jeho jednoznačnou dominantu, patrnou i z širšího okolí. Planetárium je ve tvaru koule vestavěno do prostoru věže a jeho modře zbarvený povrch a forma se díky děrovanému plášti různorodě propisují do celkového výrazu stavby.
Architektonická soutěž dle pravidel SIA (Schweizerischer Ingenieur- und Architektenverein)
Tým: Tomáš Růžička, Roman Strnad (TheBüro) / Martin Rudiš, Alena Stehlíková, Martin Komárek (Rudiš-Rudiš architekti)