Ambicí vyhlašovatele této mezinárodní architektonické soutěže bylo vytvoření kulturního centra věnovaného astronomii, které zpřístupní vědecké poznatky široké veřejnosti prostřednictvím výstav a odborných programů. Soutěžní program obsahoval řadu prvků, které bylo nutno umístit v rámci stávající struktury někdejšího hospodářského dvora na okraji města Lausanne.

Situování námi navrhované novostavby navazuje na genia loci stávající struktury. Shluk staveb definující dvůr je novostavbou dotvořen k vyššímu celku, jenž svým veřejným posláním dynamizuje využití a situaci stávajících staveb, zejména bývalých kasáren, která jsou kompletně využita pro nový účel a tvoří s novostavbou planetária jeden provozní celek.

Architektura novostavby reaguje na stávající budovy lapidární koncepcí formálně svébytné, přesto stávajícím budovám nekonkurující věže s minimalistickým pojetím fasády, které dává tušit odlišnou a výraznou funkční náplň. Věž ponechává shluku budov jistou volnost, tvoří však jeho jednoznačnou dominantu, patrnou i z širšího okolí. Planetárium je ve tvaru koule vestavěno do prostoru věže a jeho modře zbarvený povrch a forma se díky děrovanému plášti různorodě propisují do celkového výrazu stavby.

 

Architektonická soutěž dle pravidel SIA (Schweizerischer Ingenieur- und Architektenverein)

 

Tým: Tomáš Růžička, Roman Strnad (TheBüro) / Martin Rudiš, Alena Stehlíková, Martin Komárek (Rudiš-Rudiš architekti)

 

 

 

 

 

 

 

 

  TheBüro

  / architekti Brno

  Ing.arch. Tomáš Růžička, architekt
  Ing.arch. Roman Strnad, architekt
  Ing. et. Ing.arch. Jan Vrbka, architekt
  Doc.Ing.Miloslav Meixner, CSc., technický expert

  Úvoz 74, 602 00 Brno, Česká republika

  info@the-buro.cz
  www.The-Buro.cz

  +420 723 996 800

  Klíčová slova

  Architekti Brno, Architektonická kancelář v Brně, architektura Jižní Morava, Architekt v Brně, Rodinné domy v Brně, architektura rodinného domu, Brno, Jižní Morava, návrh architekta, architektonický návrh rodinného domu, rodinný dům návrh, rodinný dům architekt, Architekt pro rodinný dům v Brně...

  Webdesign a realizace IDENTA - idea & identita
 

The Büro – Architekti Brno

Architekti Brno

Nahrávám obrázky...