Návrh vychází z významu historických obchodních tras, jejichž křižovatkou bylo právě nymburské náměstí. Diagonální silnice zůstává proto zachována, spolu s dalšími komunikacemi je ale výškově sjednocena na jedinou úroveň s centrálním polyfunkčním prostorem. Umístění parkovacích stání v severní a jižní částí náměstí umožňuje propojení obchodního parteru s centrálním prostorem podél zbývajících fasád.

Ve směru radiálním ke kostelu Sv. Jiljí, gotické dominantě města, je orientován městský mobiliář. Jednotlivé prvky mobiliáře  – kašna, lavičky, autobusová zastávka, patníky – jsou z růžové žuly, která se těží v nedalekém lomu. Rozměry vycházejí z modulu 45 cm, coby základní výšky pro pohodlné sezení. Toto číslo současně odkazuje na dožitý věk Přemysla Otakara II. Kašna je koncipována jako dlouhý blok s vnitřní řekou, typickou právě pro Nymburk. Okraje kašny budou zároveň využívány k sezení. Ocelový, pozlacený Přemyslovský pylon odkazuje na pojmenování celého náměstí. Symbolicky znázorňuje královský význam Přemyslovců jako vládnoucího rodu. Sezónní aktivity budou probíhat v centrálním prostoru. V létě se počítá se stavbou zahrádek restaurací a kaváren po jejím obvodu. Morový sloup se stává srdcem uspořádání vánočního i jiných trhů.

 

Tým: Tomáš Růžička, Jiří Kolomazník, Pavla Kačírková.

 

1. místo v soutěži ČKA.

 

 

 

  TheBüro

  / architekti Brno

  Ing.arch. Tomáš Růžička, architekt
  Ing.arch. Roman Strnad, architekt
  Ing. et. Ing.arch. Jan Vrbka, architekt
  Doc.Ing.Miloslav Meixner, CSc., technický expert

  Úvoz 74, 602 00 Brno, Česká republika

  info@the-buro.cz
  www.The-Buro.cz

  +420 723 996 800

  Klíčová slova

  Architekti Brno, Architektonická kancelář v Brně, architektura Jižní Morava, Architekt v Brně, Rodinné domy v Brně, architektura rodinného domu, Brno, Jižní Morava, návrh architekta, architektonický návrh rodinného domu, rodinný dům návrh, rodinný dům architekt, Architekt pro rodinný dům v Brně...

  Webdesign a realizace IDENTA - idea & identita
 

The Büro – Architekti Brno

Architekti Brno

Nahrávám obrázky...